top of page

O projektu

Opera Bábel hudební skladatelky Zuzany Michlerové a libretisty, malíře a režiséra Vladimíra Kiseljova propojuje témata pádu Babylonské věže, potopy a spásy světa Láskou. Téma má tedy svůj kořen hluboko v historii, pro současnou dobu je však více než aktuální. V současné společnosti si často můžeme všimnout shonu, běhu, upadání do stereotypu, což koresponduje se stavbou Babylonské věže, která je sama o sobě symbolem shonu, stereotypu a běhu a je důvodem, proč si lidé přestávají rozumět. V opeře je rovněž poukázáno na sílu jednotlivého člověka jako součásti celku tok událostí a lidmi vytvořený systém měnit.

 

Hudební složka opery sestává ze tří sólistů (soprán, alt, baryton), osmičlenného pěveckého ansámblu a čtrnáctičlenného instrumentálního ansámblu. Samotný námět vybízí k bohaté a různorodé práci se sbory, čehož Zuzana Michlerová umně využívá. Představení bude mít rovněž velmi výrazné výtvarné pojetí, bude úzce propojovat hudbu, tanec, pantomimu, projekci a živou malbu na scéně. Režie, scéna a kostýmy budou v rukách Vladimíra Kiseljova.

 

Opera vznikla k podpoře a oslavě letošního 25. výročí partnerství měst Brna a Stuttgartu. Proto podpoří jejich vzájemnou kulturní a ekonomickou spolupráci, upozorní a zvýrazní jejich vzájemné propojení - jak fakticky, tak i mediálně, na vysoké mezinárodní a profesionální úrovni. Propojuje německou tradici Richarda Wagnera s českým novým duchem hudby a originálním výtvarně - scénickým pojetím.

 

Opera nabídne prostor pro uplatnění mladých úspěšných absolventů a posluchačů konzervatoří ve spojení s renomovaným orchestrem, který bude řídit zahraniční host reprezentující nastupující dirigentskou generaci.

 

Přínos díla tkví rovněž v podpoře mladé generace umělců, a to interpretů i tvůrců, v obohacení kulturní nabídky obou partnerských metropolí (Brna a Stuttgartu) o zcela originální projekt, který je tvůrčím uchopením a rozvinutím odkazu hudebního velikána Richarda Wagnera a současně je i příspěvkem k výročnímu roku české hudby uvedením nového českého operního díla. Uvedení opery Bábel zařazuje Sdružení Richarda Wagnera do okruhu svých aktivit, které vedou k inovativnímu pohledu na dílo tohoto skladatele a umožňují tak propagaci jeho tvůrčího odkazu s využitím nových forem. Tuto akci lze chápat také jako podněcovatele zamyšlení, dialogu a spolupráce a nositele idejí vzájemného pochopení, harmonického soužití, přátelství v rámci česko-německého kulturního dialogu. Opomenout však nelze ani vzdělávací a společensko-sociální význam akce, která se obohacením kulturní nabídky v regionech snaží přispívat ke kultivaci životního stylu a rozšíření možností volnočasových aktivit jejich rezidentů a návštěvníků, ke kultivaci intelektuálního i duševního vývoje společnosti pozitivním působením na rozvoj jejího estetického cítění a k uspokojení estetických potřeb na straně jedné, nikoli nevýznamnou rovinou je však i podpora mladých začínajících umělců formou vytvoření platformy pro jejich uplatnění v interpretační i autorské rovině na mezinárodní úrovni. Propojení města Brna coby centra Jihomoravského kraje s německým Stuttgartem tímto inovativním kulturním projektem je jedinečnou příležitostí pro zviditelnění českých umělců v zahraničí.

 

Devizou této akce je její záštita ze strany občanského Sdružení Richarda Wagnera, které obohacuje kulturní život Jihomoravského kraje již od roku 1992 a má na svém kontě významný počet kulturních počinů ve jménu péče o uchování a další rozvoj odkazu skladatele Richarda Wagnera, jako např. uvádění oper Richarda Wagnera v Brně, publikační a přednášková činnost. Opera "Bábel" navazuje svým obsahem, symbolikou a poselstvím spásy světa Láskou na dílo Richarda Wagnera, je důkazem, že jeho dílo stále inspiruje a obohacuje nejen interpretační, ale i tvůrčí tvorbu dnešních tvůrců. Navazuje na něj také svým důsledným propojováním všech složek díla a inscenace. Jak už při samotné tvorbě, kdy už je píšeme s přesnou představou o formě jejího provedení, tak při inscenování. Toto jsou hlavní důvody pro zařazení nové opery do tvůrčího záměru Sdružení.

 

Spolupořadatelka a skladatelka Zuzana Michlerová má na svém kontě také řadu organizačních úspěchů, které prokázala při organizaci jiných hudebních akcí (např. Mezinárodní hudební festival Pražský podzim či MHF Pražské jaro), ale rovněž při nastudování a inscenaci vlastních děl. V letošním roce byla například provedena její prvotina Pramen v rámci oslav 90. výročí od úmrtí spisovatele Jiřího Wolkera v Prostějově. Ve spolupráci s místním gymnáziem se provedení opery dočkalo vřelého přijetí publikem i značného mediálního ohlasu (viz http://www.zuzanamichlerova.cz/index.php/reviews). Na nastudování se podílel Talichova komorní filharmonie a Pěvecké oddělení Pražské konzervatoře.

 

Opera "Bábel" navazuje svým obsahem, symbolikou a poselstvím spásy světa Láskou na dílo Richarda Wagnera, je důkazem, že jeho dílo stále inspiruje a obohacuje nejen interpretační, ale i tvůrčí tvorbu dnešních tvůrců. Navazuje na něj také svým důsledným propojováním všech složek díla a inscenace - snaha o tzv. "Gesamtkunstwerk" - souborné umělecké dílo, jehož všechny složky jsou vyvážené a tvoří ucelenou ideu jednoty formy, obsahu a interpretace. Jeho dílo je nám inspirací jak už při samotné tvorbě, kdy už je píšeme s přesnou představou o formě jejího provedení, tak při inscenování.

 

Naším účelem není budovat Wagnerův kult, ale šířit humanistický a duchovní odkaz v jeho díle, který má trvalý přesah a může v mnohém duševně obohatit společnost a inspirovat ji k tvorbě pozitivních děl s podobným poselstvím. Naše činnost je velmi pozitivně hodnocena odborníky jak v České republice, tak i ze zahraničních Sdružení Richarda Wagnera a řad odborníků v oboru. Tito dílo s netrpělivostí očekávají a mnozí se budou účastnit jeho premiéry ve Stuttgartu nebo v Brně.

 

V Čechách i ve světě jde o unikátní projekt, který svým obsahem i formou propojuje tradiční myšlení symboliky a mytologie s novou hudební a divadelní formou, pantomimou, projekcí, světlem a jejich vzájemnou provázaností. Naším projektem propojujeme Brno s partnerským městem Stuttgartem. Dochází k vzájemné inspiraci a oživování vztahů těchto dvou měst a zemí, tradice Richarda Wagnera a německé kultury a české kultury a hudebního a výtvarného myšlení. Stavíme tímto uměleckým dílem most mezi minulostí a budoucností, mezi kulturami a národy - a spojujeme je společným uměleckým prožitkem.

 

OPERA BÁBEL V TISKU:

http://zuzanamichlerova.cz/images/MFDnes_Pramen.pdf

http://prostejovsky.denik.cz/kultura_region/zuzana-michlerova-sklada-opery-a-nebrani-se-ani-filmove-hudbe-20140131.html

bottom of page